AKS:n valinta vuoden 2025 parhaaksi grillimakkaraksi

Laadukkaat raaka-aineet, intohimo hyviin makuelämyksiin, tekemisen ilo – ja laatuolutta, siinä vasta reseptit!
Olemme kehitelleet tänä keväänä uutuuden, Hellesin Hyvä Olutmakkaran, yhteistyössä Tuusulalaisen pienpanimon Maku Brewingin kanssa.
Voitokas yhteistyö alkoi Maku Brewingin kanssa vuonna 2022, jolloin Maku Brewing O’Makkara Dry Stout sausage oli niin ikään sarjansa paras makkara.

*AKATEEMINEN KIUAS-SEURA (AKS)  on vuonna 1991 perustettu yhdistys, jonka tarkoituksena on makkaroiden aistinvaraisen arvioinnin edistäminen.
AKS on täysin riippumaton ja toimii kuluttajanäkökulmasta. Toimintansa aikana AKS on maistellut ja arvioinut makkaroita 35 eri maasta.
Arvioinnit ovat jokaisen kiinnostuneen haettavissa Makkaraportaalista, josta löytyy myös muuta makkaratietoutta.

Tämän maistelukauden (1.9.2024 – 31.8.2025) aikana pidetyissä 16 istunnossa arvioitiin kaiken kaikkiaan 102 makkaraa 12 eri maasta, joista 62 oli Suomessa valmistettuja uutuuksia.  Maistelussa arvioidaan makua, rakennetta, massan sidosteisuutta ja kuoren rapeutta. Sokkotestissä makkaralle annetaan korkeintaan 100 pistettä, jotka jakaantuvat maun, ulkonäön sekä hinta/laatusuhteen kesken. Tiedot löytyvät 5260 makkarasta. Arvioidut makkarat ovat seuran jäsenet hankkineet kaupoista kautta maan, joitakin on saatu suoraan valmistajalta. Kaikki kotimaiset uutuusmakkarat pyritään maistelemaan.

AKS valitsi parhaat nyt 26. kertaa.